Animacijos ir videožaidimų festivalis BLON į Klaipėdą atveš geriausius darbus nuo Taivano iki Ukrainos
2022 rugsėjo 2 d.Kol ekranuose žiūrėsime ukrainiečių animacinius filmus, didelė dalis kūrėjų bus kovos lauke, – pristatydama jau aštuntą kartą vyksiančio animacijos ir videožaidimų festivalio BLON programą sakė festivalio direktorė Laura Almantaitė. Tradicija Klaipėdoje tampantis festivalis šiemet bus dar tarptautiškesnis ir rodys geriausius Lietuvos ir užsienio kūrėjų animacijos, virtualios realybės bei vaizdo žaidimų darbus.
Festivalio direktorė L. Almantaitė skaičiuoja, kad pristatyti savo darbų ir pasidalinti žiniomis su vaizdo žaidimų ir animacijos industrijos profesionalais atvyksta daugiau nei 60 svečių, o tarp rodomų darbų – kūriniai nuo Taivano iki Ukrainos.
Vienu ryškiausių festivalio naujovių taps vaizdo žaidimų BLON x AMAZE programa, sudaryta bendradarbiaujant su pasaulinio garso žaidimų festivaliu Berlyne – „A MAZE. / Berlin!“
L. Almantaitės žodžiais, šia programa tikimasi lankytojus geriau supažindinti ir edukuoti apie žaidimų industriją, mat vis dar girdimi pasisakymai, jog visi žaidimai tėra šaudymas, gaudymas ir tuščias laiko leidimas. „Kalbėdami apie vaizdo žaidimus turime suprasti, kad tai yra absoliučiai dominuojanti pramogų, pasilinksminimo veikla su milijardine auditorija. Panašiai kaip ir gero kino, taip ir gerų žaidimų nėra daug, tačiau jų tikrai yra. Tad stereotipinė nuomonė apie žaidimus yra mažų mažiausiai neteisinga: galima žaisti praturtinančių žaidimų, kuriuose susijungia pramoga, menas ir edukacija“, – tikino festivalio direktorė.
Tačiau L. Almantaitė džiaugiasi, kad visuomenės nuomonė pamažu keičiasi: „Iš šeimų, auginančių vyresnius vaikus, kurie jau renkasi studijų kryptį, neretai girdžiu, kad noras ir pasirinkimas dirbti žaidimų industrijoje vis didesnis. Negana to, ir patys tėvai pradeda suprasti, kad ši sritis – milžiniška industrija, su geromis karjeros galimybėmis.“
Ukrainos konkursinėje programoje – filmai tų, kurie karo lauke
Pirmą kartą festivalio metu be tradicija tapusios tarptautinės vyks dar dvi – lietuvių bei ukrainiečių kūrėjų – konkursinės programos. Siekiant atvežti į Lietuvą geriausių Ukrainos kūrėjų darbų, buvo bendradarbiaujama su tarptautinio pripažinimo sulaukusiu, tradiciškai Kijeve vykstančiu festivaliu „Linoleum“.
„Nors galimybė festivalyje pristatyti Ukrainos kūrėjų darbų – labai džiugina, kur kas liūdnesnis faktas, jog daugumos šių filmų kūrėjų pačiame festivalyje neišvysime, nes vyrai negali išvykti iš šalies. Kol mes patogiai įsitaisę žiūrėsime jų filmus, dalis kūrėjų kausis karo lauke“, – kalbėjo L. Almantaitė.
Karo tema bus paliesta ir pastarųjų kūrėjų filmuose: viename iš festivalio metu rodomų animacijos darbų bus prisiminti ir ankstesni agresyvūs Rusijos veiksmai – Donbaso konfliktas.
L. Almantaitės teigimu, konkursinė ukrainiečių kūrėjų programa – ypatingai stipri ir, atskleidusi didžiulį animacijos industrijos Ukrainoje potencialą, tapo savotišku atradimu patiems festivalio organizatoriams. Iš viso festivalio svečiai galės išvysti 11 trumpų ukrainiečių kūrėjų animacinių filmų.
VR mėgėjams – taivanietiška kokybė
Bartosh Polonski, festivalio virtualios realybės (VR) programos kuratorius, džiaugiasi, kad viena populiariausių festivalio programų VR šiemet – nemažiau stipri ir tarptautiška. Festivalio lankytojai galės pasinerti ir į savotišku virtualios realybės kokybės standartu tapusius taivaniečių darbus.
„Vis dažnesnis pastarųjų metų lietuvių bendradarbiavimas su taivaniečiais atsispindės ir kultūroje – festivalyje pristatysime kelis jų darbus. Virtualios realybės darbai iš Taivano pripažįstami visame pasaulyje, todėl džiaugiamės galėdami juos parodyti“, – sakė B. Polonski.
Taivaniečių kūrėjai pasižymi ne tik technologine pažanga kūrybiniame procese, tačiau savo darbuose geba subtiliai pristatyti įdomias, neretai neįprastas temas. „Tai labai subtiliai žmogaus prigimtį atskleidžiantys filmai. Ypatingai stiprus šių metų VR programos darbas „Samsara“. Tai – kūrinys, kuriame pasitelkus paprastas technologes interakcijas gebama žiūrovui sukelti labai stiprius ir ryškius pojūčius. Neretai sakoma, kad paprastume slypi genialumas, o su šiuo darbu būtent taip ir yra“, – kalbėjo B. Polonski.
Iš viso festivalio metu bus pristatyta 10 VR darbų, kurie skirsis ne tik žanrais ar formomis, bet ir gvildenamomis temomis – nuo priklausomybės ar kovos su šizofrenija iki santykių šeimoje. Kūriniai atrinkti taip, kad net ir sudėtingos temos būtų paaiškintos subtiliai ir įdomiai, o dalimi jų galėtų mėgautis ir vaikai.
Programoje bus galima sutikti ir pagal žymaus lenkų mokslinės fantastikos rašytojo Stanislovo Lemo kūrybą parengtą darbą. Jo kūrėjas svečiuosis ir pačiame festivalyje, kur seminaro metu papasakos apie savo karjeros posūkį – anksčiau dirbęs reklamos versle jis sėkmingai pakeitė kryptį ir šiandien kuria virtualios realybės darbus.
Seminarai industrijų profesionalams, kūrybinės dirbtuvės vaikams bei BLON x A MAZE programos lankymas – visiškai nemokami. Festivalio lankytojai, norintys pasižiūrėti tik juos dominančius animacinius filmus gali įsigyti pavienius bilietus, o pasiruošę išbandyti visas pramogas sutaupys įsigiję renginio pasą.
Aštuntasis animacijos ir vaizdo žaidimų festivalis BLON vyks rugsėjo 8–11 dienomis. Šiemet renginys kaip niekad plačiai pasklis po Klaipėdą, nes vyks 7 miesto erdvėse – „Hofo“ kiemo angare, „ArleKine“, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, Klaipėdos lėlių teatre, „Herkus Kantas“ bare, 10 tiltų kieme, AJE+Skatepark. Festivalį finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kino centras.