Filmo „Mėnesinės“ režisierė: ant šios hormoninės bangos juk šoka pusė pasaulio
2024 gegužės 7 d.„Nekenčiu mėnesinių!“ – ko gero, bent kartą gyvenime sau yra pagalvojusi ne viena mergina ar moteris. O tai – įprasta ir (ne)paprasta gyvenimo dalis, kuri net iki šiol dar vis apipinta mitais. Bežiūrint gegužės 17-ąją kino teatruose pasirodysiantį lietuvių režisierės Linos Lyte Plioplytės filmą „Mėnesinės“ tikrai paaiškės, kad apie menstruacijas dar vis žinome per mažai.
Lietuviams geriausiai pažįstama po jos filmo „Amžinai stilingos“, JAV gyvenanti režisierė pasakoja, kaip gimė filmas, kaip jis pakeitė jos pačios gyvenimą ir kaip pavyko įtikinti aktorę Naomi Watts atvirai papasakoti apie menopauzę. Lina Lyte Plioplytė pabrėžia, kad šis filmas skirtas visoms ir visiems, kam vyksta menstruacijos, nepaisant amžiaus, o moksleivius kviečia ir į specialiai jiems skirtus seansus (daugiau informacijos).
„Filmo idėja gimė prieš 6-erius metus, kai savo dienoraštyje parašiau odę kraujuojančiam kūnui. Koks gražus, mistiškas, galingas tas menstruacijų procesas, kuris vyksta pusei pasaulio populiacijos – jam vykstant žmonės ir maratonus bėgioja, ir į Seimą kandidatuoja, ir namus, ir darbus aplaksto. O mes ne tik nieko apie tai nežinome, bet dar ir privalome nekalbėti. Man tada pradėjo kirbėti, hm, kodėl?“ – filmo pradžią prisimena L. Lyte Plioplytė.
„Pradėjusi gilintis supratau, kad visos pagrindinės pasaulio religijos menstruacijas vadina nešvariomis. Pasidarė dar įdomiau – o kas gi ten tokio nešvaraus, ko mes taip stipriai vengiame? Tas „fuiii, siaubas, nekalbėkim“ pasirodė kažkoks perdėtas. Tad filmas tapo mano tyrimu: kas taip sugalvojo, kodėl mes vis dar nekalbame ir kaip viskas yra iš tiesų? Juk menstruacijose nėra nieko paslaptingo ar mistiško – tai yra labai aiški sistema, hormoninė banga, ant kurios šoka pusė pasaulio populiacijos“, – pabrėžia režisierė.
Biohakingas ir menstruacijos
„Žmonija jau žino tiek daug dalykų, o apie mėnesines – vis nepakankamai. Gyvenant patriarchate ilgai buvo priimta, kad vyro kūnas yra normalus bazinis kūnas, o moteris yra kaip mažas vyras, tik be varpos. Tik tas kūnas vis tiek atrodydavo keistokas – turi kažkokią gimdą, nieko apie tai nesuprantame, nežiūrime, neklausiame, nesidomime. O iš tiesų viskas tapo net labai aišku, kai pagaliau ėmėme remtis hormoniniu estrogenų laikrodžiu“, – svarsto Lina.
Režisierė sako, kad žinios ne tik padeda pažinti, bet ir geriau prisitaikyti bei paprasčiau gyventi. „Demistifikuoti ir pažinoti ciklą reiškia duoti super galią visoms ir visiems, kam vyksta menstruacijos. Kai žinai, kas su tavimi vyksta, ne tik geriau pažįsti savo organizmą, bet ir gali save optimizuoti. Tai – biohakingas before it was cool. Dabar madingos ledinės vonios, protarpinis badavimas, o iš tiesų pusė pasaulio populiacijos turi tokį fantastišką ciklą, per kurį gali save optimizuoti. Kai supranti sistemą, tampa aišku, kada geriausias laikas kalbėtis dėl didesnio atlyginimo, kaip kada sportuoti ar ką kada valgyti.“
„Man pačiai PMS (priešmenstruacinis sindromas) daug metų buvo gluminantis reiškinys, kuriam atėjus viskas būdavo „šūdas“. O kai pradėjau sekti savo ciklą, pasirodė, kad tai tėra dviejų dienų reiškinys ir žinau, kada tiksliai jo laukti. Tai reiškia, kad, tikėtina, nenorėsiu eiti į vakarėlius, ilgiau miegosiu ir valgysiu angliavandenius. Tad pasikalbėsim po dviejų dienų, – juokiasi Lina. – Man labai svarbi mano kūryba ir atidžiai stebėdama atradau, kad per PMS ir menstruacijas ji yra aukščiausio lygo, tad sėkmingai tai išnaudoju ir veiklas planuojuosi atitinkamai.“
Nepatogu kalbėti
„Kai prieš šešerius metus pradėjau kalbėti apie šį filmą, idėja pasakoti apie menstruacijas daug kam atrodė keista. Bet dabar situacija yra pasikeitusi – JAV tai tampa normaliu pokalbiu ir mes prie to prisidedame.
Kuriant filmą sunkiausia buvo prikalbinti pasisakyti įžymias moteris, o menopauzė atrodė išvis neegzistuojantis dalykas. Ko tik nebandėme – įžymybes mėginome pasiekti ir per jų agentus, ir per draugus, ir net per žmones, kurie vedžioja jų šunis“, – šypsosi filmo „Mėnesinės“ režisierė.
„Lūžis mūsų paieškose įvyko, kai apie menopauzę viešai kalbėti pradėjo aktorė Naomi Watts – apie savo patirtis ji papasakojo interviu žurnalui „Vogue“. Ilgai netruko, kol su ja susisiekiau ir ji sutiko filmuotis. Mūsų bangos atitiko – tuo pačiu laikotarpiu supratome, kad jau laikas atvirai pasikalbėti apie ciklą ir apie menopauzę“, – pasakoja Lina.
„Nuo pat pradžių žinojau, koks yra šio filmo tikslas ir kas yra jo žiūrovas. Siekiau, kad „Mėnesinės“ iššauktų susidomėjimą savo kūnu. Filme atsakymų sau ras ir jauna, ir vyresnė žiūrovė – galvojau apie visas ir visus, kas susiduria su menstruacijomis, nes žinojimas pakeičia viską. O ypač dar tik pradedant šią ciklų kelionę – juk kiek daug kitų susijusių dalykų tai keičia. Pavyzdžiui, jei paauglė žino, kas yra ovuliacija ir kada ji būna, gal ir apie abortus bei visą su jais susijusią politiką tektų mažiau kalbėti?“ – atkreipia dėmesį L. Lyte Plioplytė.
Apie filmą „Mėnesinės“
Ką XXI a. žinome apie mėnesines? Kodėl taip skauda? O ar žinojote, kad tamponus išrado… vyrai? Žiūrint režisierės Linos Plioplytės naująją dokumentiką tikrai paaiškės, kad dar vis žinome per mažai. Filmas apie ciklą, kurio kartais nekenčiame, o kartais garbiname: „Šis naujas filmas apie menstruacijas turėtų būti privalomas pažiūrėti“, – sako Fiorella Valdesolo, „Vogue“.
Savo žiniomis ir patirtimis apie menstruacijas filme atvirai ir įdomiai dalijasi medikės, sportininkės, kino žvaigždės, žurnalistės, aktyvistės, tiesiog moterys (ir ne tik moterys). Menstruacijos nuo pradžios iki pabaigos, požiūrio į jas istorija, mokslas, politika ir paslaptys – patraukliai ir šmaikščiai tai išsiaiškinti svarbu ne vien jaunoms, savo ciklą tik pradedančioms moterims.
Lietuvoje šį filmą platina „Kino Pavasaris Distribution“, filmo edukacinius seansus remia JAV ambasada. „Mėnesinės“ gegužės 17 d. pasirodys kino teatrų repertuaruose, o mokyklos kviečiamos registruotis į specialius seansus moksleiviams.