Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos LKC naujienos

Lietuvos kino centras pristato lietuviškos kino klasikos filmus pritaikytus neregių bei silpnaregių peržiūroms

2021 kovo 9 d.

Lietuvos kino centras kasmet restauruojantis ir suskaitmeninantis lietuviškos kino klasikos filmus, rengiantis jų pristatymus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, šiais metais žengia dar vieną žingsnį – pirmą kartą lietuvių kino paveldą pritaikė neregių bei silpnaregių peržiūroms. Nuo šiol lietuviškos kino klasikos filmus su garsiniu vaizdavimu bus galima pamatyti LRT PLIUS eteryje, Lietuvos aklųjų bibliotekoje ir virtualiojoje bibliotekoje ELVIS.

 

Pasak Lietuvos kino centro direktoriaus Laimono Ubavičiaus, tokio formato filmų prieinamumas yra viena iš kino centro krypčių. „Siekiame, jog lietuviškos kino klasikos filmai būtų dar labiau prieinami kuo platesniam kino gerbėjų ratui,“ – teigia L. Ubavičius.

Jau šį vakarą, 21.30 val., LRT PLIUS eteryje, bus pristatyta LKC restauruota ir neregiams bei silpnaregiams pritaikyta 1989-ųjų metų Raimundo Banionio drama „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“. Kovo 16 d. tuo pačiu laiku LRT PLIUS žiūrovai galės pamatyti Vytauto Mikalausko filmą „Žydrasis horizontas“ (1957). Abu kino darbus pagal poreikį televizijos žiūrovai galės žiūrėti su garsiniu vaizdavimu arba be jo. Garsinis vaizdavimas – tai atskiras, specialiai neregiams ir silpnaregiams skirtas garso takelis, kurį galima įsijungti televizoriaus ar TV priedėlio nustatymuose. Po premjeros eteryje abu filmus dar mėnesį bus galima rasti ir pažiūrėti LRT Mediatekoje.

„Vis didesnė LRT programų dalis pasitelkiant subtitravimą, vertimus į gestų kalbą, garsinį vaizdavimą yra pritaikoma specialių poreikių turintiems žiūrovams. Nuo šiol LRT PLIUS eteryje antradienio vakarais bus rodomi lietuviški filmai su garsiniu vaizdavimu. Startuosime su lietuviško kino klasika drama „Vaikai iš Amerikos“. Kiekvieną antradienį tuo pačiu metu bus rodomi ne tik visiems gerai žinomi į šalies kino istoriją įtraukti kūriniai, bet ir nauji Lietuvos režisierių darbai“, – teigia LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

Praeitais metais Lietuvos aklųjų biblioteka pristatė savo vartotojams naują paslaugą – LAB filmoteką. Prisijungus prie virtualios bibliotekos ELVIS ir į paieškos laukelį įvedus „filmas su garsiniu vaizdavimu“, nuo šiol bus galima rasti ir restauruotų lietuviškos kino klasikos darbų, kurių garsinį vaizdavimą inicijavo Lietuvos kino centras. Be to, Lietuvos aklųjų bibliotekos padaliniuose sukurtos specialios kompiuterizuotos darbo vietos, skirtos šių filmų peržiūrai. Ši paslauga skirta tik asmenims, turintiems regos sutrikimų.

Jau nuo dabar bibliotekoje prienami filmai „Žydrasis horizontas“ (rež. V. Mikalauskas, 1957) ir „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (rež.  R. Banionis, 1990). „Remiantis praeitų metų ELVIS vartotojų apklausos rezultatais, būtent „Vaikai iš Amerikos viešbučio“ buvo labiausiai pageidaujamas filmas su garsiniu vaizdavimu. Labai džiaugiamės galėdami šiemet išpildyti šį vartotojų lūkestį, – teigia LAB leidybos vadovė Alisa Žarkova. – Esame  dėkingi Lietuvos kino centrui už iniciatyvą pritaikant Lietuvos kino klasiką neregiams ir silpnaregiams. Kiekvieno filmo su garsiniu vaizdavimu pasirodymas – didžiulė dovana negalintiems matyti!“

Pavasario gale ELVIS papildys ir daugiau lietuviškos kino klasikos. Bus galima rasti ir pamatyti filmus „Maža išpažintis“ (rež. A. Araminas, 1971), „Skrydis per Atlantą“ (rež. R. Vabalas, 1983), „Moteris ir keturi jos vyrai“ (rež. A. Puipa, 1983).

Garsinis vaizdavimas – tai vienas iš audiovizualinio vertimo būdų, perteikiantis vizualinę informaciją žodžiu. Tai padeda neregiams ir silpnaregiams geriau suprasti teatro spektaklius, kino filmus, televizijos laidas, dailės parodas, sportines varžybas. Pirmosios „audiodeskripcijos“, pritaikytos masiniam naudojimui, pradėtos kurti JAV 2009 metais.

Lietuviškos kino klasikos filmus su atskiru, specialiai neregiams ir silpnaregiams skirtu garso takeliu parengė Lietuvos kino centras kartu su garsinio vaizdavimo specialiste, Vilniaus universiteto dėstytoja dr. Laura Niedzviegiene ir įgarsinimo studija „Aktida“. Filmus garsino aktorius ir atlikėjas Giedrius Arbačiauskas.

Daugiau LKC naujienų

Visos LKC naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata