Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos Kino industrijos naujienos

Moksleiviams ir jų tėvams skirtas filmų festivalis kvies keliauti po skirtingus žemynus

2020 lapkričio 30 d.

Kol kelionės daugumai mūsų – tik svajonės, 15-asis Tarptautinis vaikų ir jaunimo kino festivalis priima karantino iššūkį ir gruodžio 4-18 d. kviečia mažus ir didelius kino pagalba saugiai keliauti po skirtingus žemynus, moksleivių amžiaus tarpsnius bei temas, kuriomis jau kurį laiką knieti pasikalbėti, bet nedrįstame ar nerandame tinkamos progos.

 

 

Šiemet festivalio filmus, kaip jau tapo įprasta kino festivaliams, bus galima stebėti jaukiai savo namų kino svetainėse ar miegamuosiuose virtualių kino platformų pagalba. Festivalio organizatoriai sako, jog filmų žiūrėjimas – ne tik puiki pramoga, bet ir priežastis pradėti su vaikais kalbėtis nepatogiomis temomis, praplėsti akiratį, o pajutus bendrystę su herojais galimybė pasimokyti iš jų patirčių, pagauti įkvėpimą nepasiduoti iškilus sunkumams, o kartais tiesiog į esamą situaciją pažvelgti kitu kampu.

Konkursinėje kino festivalio filmų programoje 11 kino kūrėjų darbų, kurie, ateinančias dvi festivalio savaites, pakvies aplankyti moksleivių bendraamžius – filmų veikėjus bei jų šeimas skirtingose šalyse – Švedijoje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje, Prancūzijoje, kažkur tarp Vokietijos ir Slovakijos, Lietuvos ir Airijos arba susipažinti su kituose žemynuose gyvenančių Meksikos, Australijos vaikų kasdienybe. Ar ji kitokia nei mūsų vaikų? Dažniausiai ne, o jų išgyvenamos situacijos, amžiaus raidos iššūkiai puikiai pažįstami, mums, tėvams.

Nors festivalio filmai subalansuoti vaikams, jie puikiai tiks ir suaugusiems. Festivalio metu į nemokamas virtualias paskaitas, diskusijas ir susitikimus ZOOM platformoje kvies net du – Jaunimo ir Tėvų kino klubai. Tradiciškai festivalio programa suskirstyta į tris vaikų amžiaus kategorijas: nuo 7-erių, nuo 10-ties ir nuo 14 metų amžiaus. Į edukacinius virtualius filmų seansus, kino filmų žiūrėjimo platformose bus galima registruotis ir klasėmis.

7+ filmai apie drąsą žengiant į savarankiškumo pasaulį

Festivalio programoje – filmai lavinantys vaizduotę, padedantys ieškoti sprendimų ir išgyventi bet kokioje gyvenimiškoje situacijoje. Štai švedų režisierių Arild Østin Ommundsen, Silje Salomonsen filmas „Sesės“ pasakoja vienos šeimos nuotykių  ir išbandymų kupiną kelionę link darnių santykių.

Kai  klasėje reikia pakovoti dėl savo vietos, kartais geriausia taktika būti savimi, o padarytas klaidas niekada nevėlu pripažinti ir ištaisyti, primena švedų režisierius Jon Holmberg savo fime „Sunė prieš Sunę”.

Olandų režisierius Jonathan Elbers filmas „Bjaurių vaikų klubas“ išmoningai pristato tolerancijos temą,  įkvepia drąsos gyventi pilnavertį gyvenimą, nepaisant amžiaus ar išvaizdos. O kiek gi tokių kaip, „didžiojo valymo“ organizatorius, prezidentas Isimo gyvena tarp mūsų šiomis dienomis?

Filmai žengiantiems į paauglystės pasaulį – 10+

Norvegijoje šeimos Metų filmu tituluojamas režisierės Johanne Helgeland filmas „Mažieji bėgliai“ tai pat svečiuojasi vaikų ir jaunimo filmų festivalyje. Tai filmas apie pasitikėjimą, bekompromisę ištikimybę ir didelę drąsą, kurią turi net ir mažiausieji.

Vasaros atostogų prisiminimus sužadins nuotykių filmas „Vasaros maištininkai“. Režisierė Martina Saková nuotaikingos vasaros fone atskleidžia artimojo netekties temą, kuri jautriai paliečia tiek suaugusius, tiek vaikus. Pastarieji – mūsų mokytojai, neretai gali mus išmokyti stiprybės, optimizmo ir įkvėpti  gyvenimo džiaugsmo net sunkiausiomis akimirkomis.

Pagal Barrio Jonsbergo romaną „Mano gyvenimas kaip abėcėlė“, australų režisieriaus Johno Sheedy filmas „Laimės abėcėlė“,  atskleidžia visus spalvingus gyvenimo tarp magiškojo miško ir mažo konservatyvaus miestelio aspektus bei veda mus į, giliai kažkur mūsų kiekvieno širdyje paslėptos, laimės paieškas.

Dvi skirtingos emigracijos situacijos pasakojamos Meksikos rezisieriaus Samuel Kishi Leopo filme „Vilkai“  ir lietuvių režisierės Linos Lužytės naujausiame darbe „Pilis“. Režisieriai renkasi skirtingas aplinkybes emigracijoje esančių žmonių likimams atskleisti, bet visus juos vienija begalinis geresnio gyvenimo troškimas, ryžtas ir drąsa siekti savo svajonės, būtų tai Disnėjaus pramogų parkas ar simbolinė pilis.

14+ jaunuoliams – asmeninio augimo ir  meilės pamokos

Ispanų režisierės Lauros Jou filmas „Gyvenimas be Saros Amat“ pasakoja pirmos meilės istoriją.  Vieną vasaros dieną Sara dingsta, o Pepas ją randa pasislėpusią jo kambaryje. Jis tampa jos sergėtoju ir yra priverstas visiems meluoti. Kad ir kaip Pepui patiktų Sara, melas jam tikrai nepatinka. Toks dvigubas gyvenimas priverčia jį suaugti dar nepasibaigus vasarai.

Kaip ir Pepas, tvirtus žingsnius į suaugusiųjų pasaulį, bandydamas atrasti savo kelią, žengia šešiolikametis Tomas, prancūzų režisieriaus Benjamin Parent filmo „Vyriškumo pamokos“ herojus, kuriam į pagalbą atskuba jo vyresnysis brolis. Ar brolio patarimai atves vaikiną link autentiško savęs? O gal verta klausyti savo širdies?

Kas atsitinka kai susitinka du visiškai skirtingose šeimose gyvenantys paaugliai. Tobulas mokinys ir klasės autsaiderė? Ar tikrai priešingybės traukia, o gal augina? Atsakymą rasite pažiūrėję Norvegų režisieriaus Martin Lund filmą „Nenormalioji“.

Daugiau informacijos ir visą festivalio programą rasite naujoje interneto svetainėje www.kidsfestival.lt Festivalio filmus stebėkite gruodžio 4-18 d. https://zmonescinema.lt/ ir https://www.kinofondas.lt/ legaliose namų kino platformose. Festivalį remia Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė.

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata