Pelno mokesčio lengvata skatina kino gamybą
2020 gegužės 22 d.Nežiūrint ekonominių krizės iššūkių, Lietuvos kino gamybos sektoriaus stiprinimui skirta mokestine paskata šiais metais jau pasinaudojo 5 kino filmai: 3 Lietuvos ir 2 užsienio kūrėjų darbai. Pelningai dirbusi 21 šalies įmonė projektams suteikė 1,25 milijono eurų investicijų ir galės susimažinti mokestines pajamas ir mokamą pelno mokestį.
Pirmajame šių metų pusmetyje 13 filmų gamybos projektų atlieka baigiamuosius darbus – atliekami auditai, tikslinamos galutinės išlaidos. Filmų prodiuseriai, siekdami sėkmingai užbaigti darbus ir atsiskaityti su paslaugas suteikusiais šalies verslais, planuoja pritraukti apie 4 milijonus eurų investicijų iš privačių kompanijų, kurios galės pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.
Lietuva, įvedusi plačiai pasaulyje taikomą kino gamybos skatinimo mechanizmą, pritraukė daug žinomų filmų gamybos projektų iš JAV, Vokietijos, Švedijos, Norvegijos, Suomijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių.
Vienas iš pastarųjų metų sėkmės pavyzdžių – pasaulinio pripažinimo sulaukęs serialas „Černobylis“ (HBO). Šio projekto įgyvendinimas Lietuvoje tapo įmanomas tik dėka taikomos lengvatos, kai privatūs investuotojai gali suteikti iki 30 procentų gamybos biudžeto siekiančią investiciją, taip sumažinant užsakovams gamybos kaštus, o lėšas neatlygintinai suteikusi įmonė atitinkamai turi galimybę susimažinti apmokestinamąsias pajamas bei mokamą pelno mokestį.
2014-2019 metų laikotarpiu šia lengvata pasinaudojo 157 filmų gamybos projektai, vien tik užsienio gamintojai Lietuvoje išleido 76 milijonus eurų. Įgyvendintiems projektams pagal pelno mokesčio lengvatos schemą lėšas (24,3 milijono eurų) suteikė 151 pelningai dirbančių įmonių.
Kompanijos KEA (Belgija) atliktas tyrimas konstatavo, kad per pirmuosius ketverius lengvatos veikimo metus buvo sukurta apie 12 000 laikinų darbo vietų. Taip pat apskaičiuota, kad apie trečdalis projektų išlaidų tenka tiesiogiai su kinu nesusijusiems ekonomikos sektoriams (viešbučių, transporto, maitinimo, kitų paslaugų).
„Regione esame viena sėkmingiausiai tokį skatinimo mechanizmą taikančių valstybių. Lengvata, teikiamos kokybiškos paslaugos ir kvalifikuotos komandos įtvirtino šalies kino industriją didžiųjų kino ir TV produkcijos gamintojų akiratyje. Taip pat svarbu, kad skatinamas ne tik paslaugų eksportas, bet ir vietos kūrėjai – mokestine lengvata gali naudotis ir nacionalinio kino gamintojai. Sveikatos apsaugos ministerijai patvirtinus rekomendacijas filmavimui, jau galima palengva pradėti planuoti filmavimo darbų atnaujinimą. Užtikrindami efektyvų šios lengvatos administravimą tikimės, kad sėkmingai dirbančios įmonės pasinaudos mokesčio lengvata ir tuo prisidės prie kino gamybos atnaujinimo ir plėtros šiuo nelengvu visai ekonomikai metu, – teigia Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.
Įstatymas numato, kad ši mokestinė paskata Lietuvoje veikia iki 2023 metų. Lietuvos kino centras šiemet jau išdavė 33 filmų kvalifikacines pažymas, patvirtinančias šių projektų teisę naudotis lengvata.
Sąrašą projektų, kuriems išduotos kvalifikacinės pažymos, ir daugiau informacijos apie mokestinės lengvatos veikimą galima rasti LKC interneto svetainės skiltyje „Informacija investuotojams“.