Pristatyta likviduojamo UAB „Lietuvos kino“ filmų kolekcija ir jos išsaugojimo problemos bei panaudojimo galimybės
2020 sausio 24 d.Sausio 24 d., 10 val., Ozo kino salėje (Ozo g. 4, Vilnius, 2 a.) įvyko spaudos konferencija, kurioje buvo pristatyta likviduojamo UAB „Lietuvos kino“ filmų kolekcija, jos išsaugojimo problemos bei panaudojimo galimybės.
2018 m. gruodžio 5 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu buvo pritarta UAB „Lietuvos kinas“ likvidavimui. UAB „Lietuvos kinas“, iki Nepriklausomybės atkūrimo vadintas Respublikine kino filmų nuomojimo kontora, visą sovietmetį buvo vienintelis kino filmų platintojas Lietuvoje. Vaidybiniai, animaciniai, dokumentiniai filmai buvo platinami visoje šalyje, todėl bendrovė turėjo padalinius didžiuosiuose Lietuvos miestuose, taip pat ir savo filmų archyvą, filmų restauravimo, subtitravimo, reklamos padalinius.
Reaguodama į Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą dėl UAB „Lietuvos kinas“ likvidavimo, Kultūros ministerija įpareigojo UAB „Lietuvos kinas“ peržiūrėti bendrovės patalpose saugomas kino juostas ir įvertinti, kurios iš jų turėtų būti išsaugotos. Bendrovė atliko turimo audiovizualinio archyvo inventorizaciją, sudarė ir suderino su Kultūros ministerija kino srities ekspertų grupę (kino kritikės Živilė Pipinytė ir Neringa Kažukauskaitė, kino archyvaras Aleksas Gilaitis, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininkas Vidmantas Gaigalas), kuriai buvo pavesta profesionaliai įvertinti ir atrinkti ilgalaikiam saugojimui vertingas bendrovės patalpose esančias analogines 35mm ir 16mm kino juostas bei pateikti ekspertinį vertinimą dėl tolimesnio saugojimo.
Inventorizacijos rezultatai
Iš viso buvo inventorizuota beveik 11 000 vaidybinių, dokumentinių, animacinių, Lietuvos ir užsienio 35mm filmų kopijų. Taip pat inventorizuota per 200 nepilnų filmų kopijų, kurioms trūksta po vieną ar daugiau dalį, bei 718 kino rinkinių, kurie sudaro po kelis filmus ir kurių turinys dėl dokumentacijos trūkumo nėra aiškus. Norint jį nustatyti reikalingos papildomos techninės peržiūros. Taigi, vien 35mm kolekcija apima per 11 000 filmų kopijų, kurios kartu sudaro per 62 000 saugojimo vienetų (dėžučių).
Be 35mm filmų, taip pat buvo atlikta ir trumpo metro 16mm filmų inventorizacija. Inventorizuotos 754-ios vaidybinių, animacinių, dokumentinių filmų kopijos, apimančios skirtingus laikotarpius, šalis, žanrus, kūrėjus. Visa trumpametražių 16mm filmų kolekcija sudaro 1013 saugojimo vienetų. Dėl neišlikusios dokumentacijos 16mm filmams peržiūrų metu atliktas pilnas techninės būklės įvertinimas, suklijuotos suplyšusios juostos, parengtas analogiškas 35mm el. katalogas su pagrindine informacija ir trumpais filmų aprašais.
Po atliktos inventorizacijos ir ekspertinio vertinimo, iš visos UAB „Lietuvos kinas“ filmų kolekcijos buvo išskirti tiek 35mm, tiek 16mm lietuviški ir su Lietuva susiję filmai, kuriuos Lietuvos centrinis valstybės archyvas (toliau – LCVA) 2019 m. lapkričio 18 d. raštu Nr. V5-2547 įsipareigojo priimti ir, atlikus techninį kino juostų būklės patikrinimą, geriausias techninės būklės juostas perimti nuolatiniam saugojimui. Iš viso į LCVA perduota beveik 2000 35mm ir 16mm filmų, kurie kartu sudaro apie 7000 saugojimo vienetų). Siekdamas išsaugoti turimą nacionalinį kino paveldą kuo geresnėmis sąlygomis juostų prezervavimui, 2014-2018 m. UAB „Lietuvos kinas“ į LCVA jau yra perdavęs 2866 lietuviškų ir su Lietuva susijusių filmų kopijas, kurios kartu sudaro 7081 saugojimo vienetus (2016 m. lapkričio 2 d. Dokumentų perdavimo sutartis Nr. VG3-11, 2018 rugsėjo 7 d. Dokumentų perdavimo ir priėmimo aktas prie sutarties Nr. VG3-11).
Kino srities ekspertų pasiūlymai dėl turimos kolekcijos panaudojimo nacionalinei filmotekai:
Įvertinę dabartinę UAB „Lietuvos kinas“ filmų archyve saugomą kino juostų kolekciją akivaizdžiai matome jos unikalumą, todėl siekiant didinti kultūros paslaugų kokybę bei efektyvumą ir patenkinti visuomenės kultūrinius poreikius manome, kad reikia ją išsaugoti. Siūlydami išsaugoti UAB „Lietuvos kinas“ kolekciją kartu siūlome apsvarstyti ir galimybę panaudoti turimas bendrovės patalpas Ozo g. 4, Vilniuje, būsimos nacionalinės filmotekos įkūrimui, juolab, kad dabartinėje Nacionalinės filmotekos koncepcijoje pažymėta, jog Vyriausybės siekis ir prioritetas yra įveiklinti kuo daugiau esamo turto ir tik nesant tokioms galimybėms svarstyti nekilnojamojo turto įsigijimo galimybes iš privataus sektoriaus. Kadangi visos UAB „Lietuvos kinas“ akcijos priklauso Kultūros ministerijai, renovuojant ir pritaikant filmotekos reikmėms erdvias bendrovės patalpas būtų išvengta papildomų investicijų nuomojant ar įsigyjant naujas. Lokacija, esanti šalia didžiųjų Ozo ir Kalvarijų g. sankryžos būtų lengvai pasiekiama viešuoju transportu, t. p. yra pakankamai parkavimo vietų. Administracinėse patalpose yra nuo seniau išlikusios keturios kamerinės peržiūrų kino salės bei daugiau nei 200 vietų turinti didžioji kino salė. Pritaikius kitas turimas bendrovės patalpas kino juostų sandėliavimui/prezervavimui būtų galima įrengti šiuolaikinius standartus atitinkančias saugyklas, kurios sutalpintų visą turimą bendrovės archyvo kolekciją ir dar būtų pajėgios priimti naujus filmus saugojimui. Taip pat būtų išvengta Lietuvos kino studijos scenarijaus, kuomet turimas turtas buvo parduotas ir Lietuvos kino bendruomenė neteko didžiausios filmų gamybos bazės. Panaudojus bendrovės patalpas Ozo g. 4, Vilniuje būtų užtikrinta viena iš būtinų sąlygų nacionalinei filmotekai turėti kino teatrą archyvinių ir kitų filmų rodymui. Tokia kryptis būtų tikslinga dar ir dėl to, jog bendrovei priklausantis kino teatras „Naglis“ Palangoje yra šiuo metu ruošiamas renovacijai kaip nacionalinės filmotekos padalinys.
Kino srities ekspertų siūloma audiovizualinio UAB „Lietuvos kinas“ archyvo ir kito turto panaudojimo schema:
- Pripažinti UAB „Lietuvos kinas“ filmų archyve turimas 35mm ir 16mm nacionalinių ir užsienio kino filmų kopijas kino paveldu
- Steigiant nacionalinę filmoteką į jos koncepciją įtraukti archyvų funkciją, t.y. panaudoti turimas UAB „Lietuvos kinas“ nacionalinių ir užsienio kino filmų kolekcijas
- Pavesti už nacionalinės filmotekos steigimą atsakingai institucijai perimti UAB „Lietuvos kinas“ 35mm ir 16mm pozityvines kino juostas ir jas nuolatinai saugoti
- Sudaryti iš UAB „Lietuvos kinas“ filmų archyve turimų 35mm ir 16mm įvairių filmų rekomenduotinas kolekcijas skirtas panaudojimui nacionalinės filmotekos, tyrinėjimo, edukaciniams, kino sklaidos, meninių projektų, kinotyrinių tyrimų ir kt. tikslams.
- Išanalizuoti galimybes renovuoti ir panaudoti UAB „Lietuvos kinas“ turimas patalpas nacionalinės filmotekos reikmėms (kino kopijų saugojimui, kino filmų peržiūroms didžiojoje ir mažosiose salėse, kino muziejaus įrengimui, archyvo reikmėms reikalingos įrangos ir kt.)