Nacionalinė filmoteka
Nacionalinės filmotekos galimybių studijos tikslas – parengti Nacionalinės filmotekos koncepciją, atitinkančią šių dienų kino lauko poreikius bei valstybės interesus kino kultūros ir kino paveldo saugojimo srityse.
Galimybių studiją Lietuvos kino centro užsakymu, atsižvelgdama į kino kultūros lauke veikiančių suinteresuotų šalių vykdomų veiklų ir poreikių analizę, galiojantį teisinį reglamentavimą ir anksčiau atliktus Nacionalinės filmotekos steigimo veiksmus, parengė „The Critical” tyrimų ir dizaino agentūra.
Ankstesnė Nacionalinės filmotekos koncepcijos versija buvo parengta 2017 m., tačiau nuo to laiko įvyko svarbių pokyčių: likviduotas UAB „Lietuvos kinas“, jos turtas, įskaitant kino kolekcijas, perduotas Lietuvos kino centrui, šiuo metu vystomas Regioninės filmotekos Palangoje projektas. Dėl to kilo poreikis koncepciją iš esmės atnaujinti.
Galimybių studijoje numatoma, kad Nacionalinė filmoteka skaitmenins ir restauruos kino paveldą, rūpinsis jo saugojimu, archyvavimu ir prieinamumu, vykdys kino paveldo rodymą ir sklaidą, kino kultūros sklaidą, kino edukaciją, užtikrins tarptautinį atstovavimą įvairiose kino organizacijose ir renginiuose.
Nacionalinės filmotekos koncepcija kurta atsižvelgus į geruosius pavyzdžius iš kitų Europos šalių, tokius kaip „Eye“ filmų muziejus Nyderlanduose ir sinematekas, veikiančias Danijoje, Švedijoje bei kitose valstybėse. Remiantis jų modeliais, planuojama, kad prie Nacionalinės filmotekos veiklos visuomeniniais pagrindais taip pat galėtų prisidėti kino profesionalai, akademinės bendruomenės ir visuomenės atstovai per tokias bendradarbiavimo formas kaip visuomeninė patariamoji taryba ar viešosios konsultacijos.
2025 m. sausio mėn. Lietuvos kino centras visuomenei pristatė Nacionalinės filmotekos galimybių studijos projektą. Pristatymo metu ir vėliau gauti kino lauko atstovų komentarai buvo įvertinti rengiant galutinę galimybių studijos versiją.
Toliau pateikiama Nacionalinės filmotekos galimybių studijos santrauka ir jos galutinė versija, kuria remiamasi tolesniuose Nacionalinės filmotekos vystymo etapuose.
Nacionalinės filmotekos galimybių studijos santrauka
Nacionalinės filmotekos galimybių studija
Kontaktinis asmuo
Giedrė Simanauskaitė
g.simanauskaite@lkc.lt